1. Haberler
  2. Sivil Toplum
  3. Yörüklerde gündem, Türklük oldu

Yörüklerde gündem, Türklük oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yörüklerde gündem, Türklük oldu

Ak Parti heyeti tarafından Antalya Yörükler derneğine yapılan ziyarette, Yörüklerin tarihteki mücadeleleri ve kültürleri gündem konusu oldu.

Ak Parti milletvekili Mustafa köse, Kepez Belediye başkanı Hakan Tütüncü ve Kepez Ak Parti ilçe başkanı Bahattin Bayraktar ile partililerden oluşan heyet, hafta sonu Yörükler derneğine yaptıkları ziyarette konuşulan konular, Türk milletinin tarihi ve kültürü oldu. Dernek başkanı Abdullah Duman’ın giriş kapısında karşıladığı Ak Parti heyeti, salona girişte hazır bulunan dernek üyelerinin tek tek elini sıktıktan sonra kendilerine ayrılan masaya geçtiler. Başkan Abdullah Duman, ziyarete gelen heyete hoşgeldin cümleleriyle başlayan konuşmasında, Yörüklerin vatana ve bayrağa olan hassasiyetlerini dile getirirken “Yörükler Türklüğün savunucularıdır. Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük pay sahibi olan Yörükler her zaman devletine bağlı kalmış, yaşadıkları coğrafyaları vatanları olarak canları pahasına korumuşlardır” dedi. Yörük kültürünü yansıtacak, yörük köyü anlamında bir yerleşke meydana getirmek üzere bir projeleri olduğunu söyledi.

Ak Parti Kepez ilçe başkanı Bahattin Bayrak, siyasete dayalı bir konuşma yaparak, Ak Partinin yaptığı hizmetlerden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesi için verdiği mücadelelerden örnekler verdi. Cumhurbaşkanı olarak ve Ak Parti genel başkanı olarak Türkiye’yi önemli bir ülke konumuna getirdiğini söyledi.

Salona hitap eden Hakan Tütüncü ise, genel olarak Türk tarihinden örnekler vererek yaptığı konuşmasında, “Yörükler ata kültürümüzü gelecek nesillere aktarmakta çok önemli bir görev üstlenmişlerdir” diyerek 2019 yılında dernek binasını yapma taahhüdünde bulunduğunu ve 2011 yılında yerine getirdiklerini dile getirdi. Alternatif turizm faaliyetlerine değindi ve ekoturizmin önemine değinerek, birlikte projeler üretilebileceğini söyledi. “Türkiye’ye gelen Türk’ün öz kültürünü ve tarihini görmek ister, bu anlamda Abdullah başkanın projesini önemsiyorum ve destek vermek için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi. “Hepimizin milli ve manevi duyguları, en değerli duygularımızdır. Türk’ün ay yıdızlı bayrağını gördüğümüzde duygulanıyoruz, türkülerimizi dinlediğimizde gönlümüz şenleniyor. Atalarımızın kahramanlıklarını dinlediğimiz zaman bize ne kadar önemli bir tarihi miras bıraktıklarını anlıyoruz. Dünyaya baktığımızda Türkiye’nin güçlenmesiyle Türkmen kültürünün baskın bir kültür olarak sahneye çıktığını görüyoruz, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile ve diğer Türk Cumhuriyetlerinin Cumhurbaşkanlarının aynı düşüncelere sahip olarak bir araya gelmeleri çok önemli. Batı merkezli bir dünyadan uzaklaşarak doğu merkezli bir gücün oluşması, ata topraklarımızdaki soydaşlarımızla birlik olma yolunda atılan adımlar, bizleri çok umutlandırıyor. Yeni, bir yüzyılın başında bizi heyecanlandıran en önemli şeyin bu olduğuna inanıyorum, Selçuklunun, Osmanlının ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koydukları bu büyük vizyon, bizi hep heyecanlandırmıştır. Günümüzde bu doğrultuda hareket eden bir liderimiz var. Liderimizin ortaya koyduğu vizyon sayesinde, hedeflerimize ilk defa daha fazla yaklaşmış durumdayız” dedi. Türk milletinin kadına değer verdiğini konu ederek, “Milletimiz analarımızın omuzlarında yükselmiştir. Baktığımızda, Hayme anadan, Zübeyde hanıma kadar nice fedakar ve dirayetli Türk kadınına rastlıyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yörüklerin gerçekleştirmek istediği proje ile ilgili, gereken izinleri almak için girişimler yapacağını dile getirerek konuşmasına başlayan milletvekili Mustafa Köse, iktidarları döneminde, büyük atılımlar atıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dünyanın önemsediğini ileri sürdü. Silah sanayisindeki ilerlemelere, doğal gaz ve petrol ile ilgili yapılan çalışmalar sonucu elde edilen başarılara değinerek, “Yeni yüzyılda sizlerin bize vereceği destekle daha büyük atılımlar yapacağız” diyerek seçimlerde yörüklerin desteğini istedi.

HABER; Cengiz Savaşeri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yörüklerde gündem, Türklük oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!