1. Haberler
  2. Sivil Toplum
  3. Yörükler il beyi seçti

Yörükler il beyi seçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yörükler il beyi seçti

Antalya Yörükler Derneğinin organize ettiği yemekli toplantıda Yörük İl Beyi seçimi yapıldı.

Mimar Sinan Kongre Merkezinde tertip edilen toplantıya Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Kepez belediye başkanı Hakan Tütüncü, İş insanı Hilmi Beken ve çevre illerden gelen Yörükler federasyonu üyesi dernekler ve birçok dernek katılım sağladı.

Antalya kamuoyunun yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda, salona hitap eden başkan Abdullah Duman, Depremlerde ve sel felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet dileyip geride kalan ailelerine taziyede bulunarak başladığı konuşmasında, “Yörükler derneği olarak depremzede kardeşlerimizin imdadına koştuk. Yüce milletimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız da devlet millet el ele sloganıyla bir olup deprem bölgesine yardıma koştu” dedi. Antalya’ya gelen depremzedelere yapılan katkılara değindi. Yörük Türkmenlerin tarihteki macerasına değinerek Türk milletinin kurduğu devletlerin ve kazanılan zaferlerin devamlılık arz ettiğini dile getirdi. Çanakkale zaferinin yıl dönümüne değinerek, “ Milletlerin tarihinde dönüm noktaları vardır. kazandığımız zaferler bir önceki zaferlerin önemini kaybettirmez. İstiklal mücadelemiz sonrası kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devleti, geçmişte kurduğumuz devletleri yok saymaz. Büyük Selçuklu devleti sonrası Anadolu Selçuklu devleti ve sonrasında Osmanlı devleti ve Osmanlı sona yaklaşırken Türkiye Cumhuriyetini kurduk” dedi ve bütün bu devletlerin kurucularının yörük Türkmenlerden oluşan Oğuz Türkleri olduğunu, ve hepsinin yüzünün Kabe’ye döndüğünü söyledi. “Bu topraklarda ve Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşayan her insanımızı kutsal emanet olarak kardeş kabul ederiz. Dilimize, dinimize ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e laf ettirmeyiz” dedi.

Antalya müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya’nın tüm şehitlerimiz adına yaptığı dua sonrası kürsüye çağrılan Hakan Tütüncü, “Kurulan bu sofralar bizi bir araya getirmek için çok önemli bir vesile olmaktadır. Abdullah Duman başkanın konuşmasındaki her cümlesine gönülden katılıyorum” sözüyle başladığı konuşmasında, Yenişehirli Avni’nin sözlerinden alıntılar yaptı ve şu cümlelerle devam etti, “Bizi biz yapan değerler etrafında, vatan, millet, devlet, bayrak ve insanlık tarihi kadar eski olan aziz milletimizin yürüyüşü esnasında bu milletin kendi içerisinde çekip çıkardığı Türk büyüklerimizi hatırlayıp yolculuklarına baktığımız zaman, medeniyet yürüyüşümüzü ve aleme nizam vermek için ne büyük bir çabalar harcadığımızı görmekteyiz” dedi. “Anadolu’nun kapılarını açan sultan Alparslan’ı, daha sonra Söğütte kurulan kara çadırdan bir devlet ortaya çıkaran Osman Gaziyi, Oğuzları, yani yörük Türkmen akıncılarını hatırlamalıyız. Osmanlı devletinin yıkılışı sonrası küllerinden yeni bir devlet kurmayı başarmış, bozkırın ortasından mücadeleye başlamış, aydınlığa giden hayallerini gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal’i iyi anlamalıyız” diyerek cümlelerine devam etti. Yahya Kemal’in ‘kökü mazide olan bir atiyiz’ cümlesini dile getiren başkan Tütüncü, “hep birlikte atalarımızdan aldığımız ilhamla yolumuza devam ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün yörüklere yüklediği misyonu unutmamalıyız, Nasıl atalarımız, kendilerinden sonra gelecek nesiller için mücadele etmişse, biz de aynı şekilde bizden sonra gelecek nesiller için çalışmalıyız ve gelecek kuşaklara değerlerimizi emanet etmeliyiz” dedi. “Birbirimize sevgi ve saygıyla yaklaşıp kaynaşarak zor günleri aşmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Yörük derneklerini ve diğer sivil toplum kuruluşları mensuplarını bir araya getiren başkan Abdullah Duman’a teşekkür edip toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında;

“Konuşmama şunu belirterek başlamak istiyorum. Milletleri, devletleri büyük yapan gelenekleri ve görenekleridir. Bizi büyük yapan, büyük Türk milleti yapan bize ait değerlerimizdir. Bu değerlerimizi ne kadar korur ve gelecek nesillere aktarırsak geleceğe o kadar güçlü adımlarla yürürüz.” dedi.

TÜRK MİLLETİ OLARAK YARDIM DİLEYEN HERKESE EL VERDİK

Türk milleti olarak dünyanın neresinde olursa olsun dinine, diline, ırkına ve mezhebine bakmaksızın yardım elimizi uzattığımıza dikkat çeken Vali Yazıcı şunları söyledi: “Biz Türkler için, burası yurdumuz dedikten sonra vatan dediğimiz topraklardan asla vazgeçmeyeceğimizi bütün dünyaya tarih boyunca haykırarak, savaşarak, şehit olarak gösterdik. Bu topraklar bizim, Anadolu bizim. Allah’ın izniyle kıyamete kadar da bizlerin olacak. Biz Türkler er meydanında, savaş meydanında gücü kuvveti yedi düvele gösterirken, bir yandan da tarih boyunca aman dileyenleri geri çevirmeyen bir millet olmuşuzdur. Kim bizden yardım istemişse dinine, diline, ırkına ve mezhebine bakmaksızın yardım elimizi uzatmasını bilmişizdir. Bu bizim en büyük gururlarımızdandır. Bazen el verdiklerimiz bize hainlik etmiş olsa da biz yardım etmekten asla vazgeçmedik.”

BU MİLLETİN BİR FERDİ OLDUĞUM İÇİN GURUR DUYUYORUM

Yörük kültürünün Türk kültüründe çok önemli bir yer tuttuğunu aktaran Vali Yazıcı; “Türk milleti olarak geleneğimizle, göreneğimizle ve çağı yakalayarak kutlu yolculuğumuza devam edeceğiz. Devir değişebilir ama insana sevgiyi, insana saygıyı ve fakr-u zaruret içinde olana el uzatmayı töremiz bize emreder ve biz de buna göre hareket ederiz. Çocuklarımızı bu düsturla yetiştireceğiz. Bu milletin bir ferdi olduğum için herkes gibi ben de gurur duyuyorum ve duymaya da devam edeceğim. Geleneğimizle, göreneğimizle ve bize ait olan değerlerle dünyada var olmaya devam edeceğiz.” dedi.

BU ZOR GÜNLERİ BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE ATLATACAĞIZ

Konuşmasında 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlere de değinen Vali Yazıcı; “1 ay önce asrın felaketini yaşadık. 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Deprem de hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’dan rahmet diliyorum. Bu depremden yaklaşık 13,5 milyon insanımız etkilendi. Allah geride kalanlara güç kuvvet versin. İnşallah bu zor günleri de kültürümüzün bir parçası olan birlik ve beraberlik içinde atlatacağız.” şeklinde konuştu.

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE RAMAZAN AYI BEREKET AYIDIR

Ramazan Ayının yardımlaşma duygusunu zirveye çıkardığını söyleyen Vali Yazıcı şunları kaydetti: “Hepinizin malumu Ramazan Ayı geldi. Rahmet, mağfiret ve bereket ayı geldi. Allah tutacağınız oruçları kabul etsin. Bizim kültürümüzde Ramazan Ayı bereket ayıdır. Fakr-u zaruret içinde olanları hatırladığımız, sevindirdiğimiz bir aydır. Bu yardımlaşma duygusunun zirveye ulaştığı bir Ramazan Ayı diliyorum. Ramazanımız şimdiden mübarek olsun.” Dedi ve konuşmasının sonunda Vali Yazıcı,İl Beyi seçilen Mustafa Acarbulut’a kuşak bağladı,

Yeni İl beyi mimar Mustafa Acarbulut, kendisini il beyliğine layık gören Yörükler derneği başkanı ve üyelerine teşekkür ederek “Üstlendiğim görevi elimden geldiği kadar en iyi şekilde yürüteceğim. Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılması için gayret edeceğim” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yörükler il beyi seçti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!