Hasan Eryiğit
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Ekolojik Turizm

Ekolojik Turizm

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekolojik Turizmİkinci Dünya Savaşından bu yana, dünya ekonomisi giderek büyümektedir. Bu süreçte uluslararası etkinlikler giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Bir uluslararası etkinlik olan turizm sektörü de, geçen yüzyılda en dikkat çekici ekonomik ve sosyal etkinliklerden birisi olmuştur.
Bu sektör ekonomileri iyileştirmiş, istihdam sağlamış ve dünyayı daha yakına getirmiştir. Teknolojideki gelişmelerle, insanlar daha az zamanda daha çok seyahat eder hale gelmiştir.
Nitekim turizm sektörü son yarım yüzyılda dikkate değer bir gelişim göstermiştir. 1950 ile 1999 yılları arasında dünyadaki uluslararası yolculuk sayısı 25 milyon uluslararası yolculuktan 664 milyon uluslararası yolculuğa yükselmiştir. Bu dönemde turizmin yıllık ortalama büyüme oranı %7’dir (WTO, 2000).

Turizm literatürde bir çok şekilde tanımlanmıştır. Örneğin turizm; turistler, şirketler, hükümetlerin kuruluşları ve yerel toplumlar gibi ilgi grupları arasındaki ilişkiler olayları şeklinde tanımlanmıştır. Aynı zamanda turizm; ziyaretçileri çeken, onların ihtiyaçlarını tatmin eden ve beklentilerini karşılayan bir sanayi şekli olarak da görülmektedir. Bunun yanında turizm; turist etkinlikleri ile ilgili bir “evrimsel süreç” olarak da düşünülmektedir.

Evrimsel süreç olarak, turizm gelişiminin üç aşamasından bahsedilmektedir. İlk aşamada, turistler tarafından gidilecek yerlerin keşfi söz konusudur. İkinci aşamada, hükümetlerin kuruluşları, yerel toplum ve/veya özel şirketler tarafından hizmetlerin ve turizm altyapısının tesisi söz konusudur.
Turizmde artan faaliyetler de bazen doğal ortamlara taşmaya başlamış ve doğal habitatlar ve ekosistemlerde tahribatlar görülmeye başlamıştır. Bunun sonucunda gelişmiş ülkelerdeki çevreye yönelik ilgi artışı, insanları çevreyi korumak için yeni yollar aramasına itmiştir. Bu doğrultuda ekoturizm sektörü, turizm sektörünün en hızlı büyüyen alt sektörlerinden birisi olmuştur.

Hasan Eryiğit

Ekolojik Turizm

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!