Cengiz Savaşeri
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Bu İftara Tepki Oldu

Bu İftara Tepki Oldu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muratpaşa Belediyesi Atatürk Kent Meydanında, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tarafından tertip edilen iftar yemeğine Antalya’da ikamet eden Ahıskalıların yanı sıra çok sayıda Muratpaşa sakini de katıldı.

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onur konuğu olduğu iftar organizasyonuna, meydanı Muratpaşa Belediyesi tahsis etmiş, Görüştüğüm belediye yetkilileri ve Muratpaşa Belediye başkanı Ümit Uysal, İftar organizasyonunun, muhtemelen siyasi şova dönüşeceğini tahmin ettiklerini ama Ahıskalı Türklere meydan vermemiş olmak duruma düşmek istemediklerini belirttiler.

Belediye yetkililerinin, meydan tahsisi dışında iftar organizasyonunu finans etmediğini öğrendiğim yemekte, sahneden alana hitap eden DATÜB başkanı Ziyattin Kassanov, konuşmasında sık sık dış işleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Ahıskalılara verdikleri destek için ve kendilerine verilen oturma izinleri ve vatandaşlık için teşekkürlerde bulundu ve Ahıskalılardan Cumhur ittifakına oy istedi. Konuşmalarından anladığıma göre, Kassanov başta Kırgızistan olmak üzere, Türk dünyasındaki Ahıska Türkleri ile ilgili. Hatta diğer Türk toplulukları ile de irtibat halinde. Bu sebeple de Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile sıkı ilişkide.

Gözümüz, en eski Ahıska derneklerinden (AKATÜB) Akdeniz Ahıska Dernek başkanı Ramiz Atahan ve mensuplarını aradı. Davetliler arasında görüşme fırsatı bulduğum birkaç Ahıskalı, Akdeniz Ahıskalılar Derneğinden kimsenin olmayışına üzüldüklerini söyledi. Hatta Bursa’da kurulu Ahıskalılar Vatan Derneğinden de kimseyi göremediklerini, ayırım yapıldığını, Ahıskalıların siyaseten bölündüğünü dile getirdiler.

Kürsüye davet edilen bakan Mevlüt Çavuşoğlu da aynı şekilde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Ahıskalılarla ve akraba Türk topluluklarıyla ilgilendiğini, desteklediğini dile getirdi. Vatandaşlık alamamış Ahıskalılara en kısa zamanda vatandaşlık verileceğini söyleyerek önümüzdeki seçimler için destek istedi.

Yemeğe katılım sağlamış, Muratpaşa ilçesi sakinlerinin bir çoğunun konuşmalar sonrası, iftar yemeğinin siyasi propagandaya dönüştüğünü gerekçe göstererek alandan ayrıldıkları gözlendi. Kendilerine yar tahsisi yapan Muratpaşa Belediye başkanına teşekkür edilmemesi ve sahneye davet edilmemesi doğrultusunda gelen tepkiler neticesi, Mevlüt Çavuşoğlu’nun alandan ayrılması sonrası sahneye çağırılan başkan Ümit Uysal, ”Devlet bir bütündür iktidarıyla muhalefetiyle bir bütündür, iktidar kim olursa olsun Ahıskalı kardeşlerimiz önemlidir… Ahıskalılar etnik kökenlerinden dolayı dünyada en çok acı çeken Türklerdir… Tekrar aynı acıları yaşamamak için birliğimizi beraberliğimizi hiç bozmamalıyız. Ben sizlere Türkiye dışındaki Türklerin sorunlarına verdiği önemi göstermek için Kırcaali ziyaretinde bulunduğu sırada telefonla görüştüğüm, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdim” dedi.

Sahneden indikten sonra, etrafındaki vatandaşlara, “Muhtemelen devletin kesesinden verilen ancak siyasi propagandaya sahne olan gecenin, dengelenmesinde gerekli gördüğüm bu konuşmayı yapma ihtiyacı duydum” dedi.

Cengiz Savaşeri

Bu İftara Tepki Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!