1. Haberler
  2. Kültür Sanat
  3. Türkiye’de bir ilk; Kepez’den Bilim Teknoloji Tırı

Türkiye’de bir ilk; Kepez’den Bilim Teknoloji Tırı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kepez Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, Antalya’nın çocuk ve gençlerine ‘Bilim Teknoloji Tırı’ hediye etti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “19 Mayıslar gençlere ve geleceğe kalıcı yatırımlarla, ufuk açıcı projelerle güzel. Bilin Teknoloji Tırı, bilimin ışığını şehrin her yanına taşıyacak.” dedi.

Kepez Belediyesi bir ilke daha imza attı. Kepez Belediyesi’nin Bilim Teknoloji Tırı, törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve İbrahim Ethem Taş, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Antalya Bilim Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Özen, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Bilim ve Teknoloji Tırı’nın açılış töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, her milli bayramı bir eserle taçlandırmayı Kepez’de gelenek haline getirdiklerini söyledi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlere ve geleceğe hizmet edecek, gençlere değer kazandıracak, ufuk açacak eserleri hayatı geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Tütüncü, “Geçtiğimiz yıllarda da 19 Mayıs’a hitafen açmış olduğumuz eserler bugün bambaşka bir noktaya geldi. “ dedi. Başkan Tütüncü, 2 yıl önce Dokumapark’ta açılan Cemil Meriç Kütüphanesi’nin 1 milyon 150 bin gencin ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.

104 YIL ÖNCE YAKILAN MEŞALE SÖNMEYECEK

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla “Milli mücadelemizin kurtuluş meşalesini ateşleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, milli mücadelemizin ölümsüz kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve şanlı gazilerimizi minnetle, şükranla yad ediyorum. Onların 104 yıl önce yakmış oldukları bu meşale hiç sönmeyecek. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar sonzuza kadar bir bütün halinde aziz milletimizin vatanı olacak. Bayraklar inmeyecek, ezan dinmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti devleti asla ve asla bölünmeyecek ” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

Bilim Teknoloji Tırı’nın Türkiye’de ilk ve tek olan bir çalışma olduğunun altını çizerek konuşmasını sürdüren Başkan Tütüncü, “Yüksek bir ufkun, büyük bir emeğin ürünü… Bildiğiniz gibi; 2 yıl evvel Türkiye’nin en büyük bilim merkezini Antalya’ya TÜBİTAK işbirliği ile kazandırmıştık. Bugün Türkiye’de TÜBİTAK eliyle kurulan 8 tane bilim merkezi var. Göğsümüzü gere gere ifade ediyoruz ki; bu en büyük bilim merkezi Antalya’mızda, bu büyük bir mutluluk vesilesi… Geldiğimiz noktada yürüyen mobil bir bilim merkezi yaptık. Bilim merkezimizde gençlerimiz hangi çalışmaları yapabiliyorlarsa, bu bilim tırının içerisinde o çalışmaların, o deneyimlerin hepsinin özünü teşkil eden çalışmaları yapabilecekler. Şimdi bu tırla bilime doğru yeni bir yolculuk başlıyor. Öğrenmeye dönük, teknolojiye dönük bir yolculuk başlıyor. Çocuklarımız kendi potansiyellerinin farkına varacaklar. Kalplerine ve gönüllerine bilimin küçücük bir kıvılcımı düşecek. Bu tırın içerisindeki eğitim çalışmalarına katılan çocuklar kim bilir günün birinde insanlığa nice katkılar sunacak icatlar geliştirecekler. Biz bu inançla bu tırı yaptık. Şimdi şehrin bütün noktalarına bilimi ve bilimsel düşünceyi götürecek. Türkiye’de ilk defa da böyle bir çalışma yapmış olmaktan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bunun bir belediye eliyle yapılıyor olması da ayrı bir mutluluk vesilesi…” diye konuştu.

GENÇLERİ BİLGİYLE VE BİLİMLE BULUŞTURUYOR

TEKNOFEST’in gençleri bilgiyle, bilimle buluşturduğuna değinerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Bizde TEKNOFEST’ten aldığımız ilhamla Antalya’ya marka değerini resmen kazanmış, BİLİMFEST adı altında bir Bilim ve Teknoloji Festivali armağan ettik. Bu heyecanı, ‘Bilim Tırı’mız Antalya’nın bütün mahallelerine, okullarına ve sokaklarına taşıyacak.“ dedi. Antalya Bilim Merkezi’nde çok nitelikli bilim insanlarından oluşan bir bilim kurulu olduğunu da sözlerine ekleyen Başka Tütüncü, “Bilim Kurulu gençlerimiz için proje yarışmaları gerçekleştiriyor. TEKNOFEST’te nasıl ki Türkiye’nin gençleri projelerini yarıştırıyorsa, Antalya’daki Bilimfest’te, Antalya’lı gençlerde projelerini yarıştırıyor. Biz gençlerimize önem veriyoruz, projelerine önem veriyoruz ve onların fikirlerini şehirle buluşturuyoruz. Bilime yönelik son derece önemli çalışmalar yapıyoruz. Bilim Tırı’mızda bu amaca hizmet edecek. Biz belediyeciliği gençlere, geleceğe, nesle yatırım olarak tanımlıyoruz. Mademki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bütün ümidim gençlerdedir.’ demiş, bu anlayışla meseleye yanaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

BİLİM VE GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZDİR

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Antalya Bilim Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Şükrü Özen de, “Bilim bizim geleceğimizdir. Gençler bizim geleceğimizdir.” dedi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Dokumapark projesiyle kent kimliğine imza attığını belirten Prof. Özen, “Akdeniz Üniversitesi de kentle bütünleşme noktasında bu misyonu üstlenmiş durumda… Biz bu noktada bilimin olduğu, bilimin konuşulduğu, bilimsel projelerin yapıldığı her noktada destek olmaya devam edeceğiz. Antalya Bilim Merkezi’nin bir bilim kurulu ile çalışıyor olması ayrıca güzel bir yaklaşım. Başkan Hakan Tütüncü’ye teşekkür ediyorum. Teknofestlerle başlayan ve ülkemizde teknolojinin, bilimin yaygınlaşmasına büyük katkılar sağlayan süreçte ben öğrencilerimle her zaman o platformlarda üniversitemizi, ilimizi temsil ettik. Ancak bu Bilimfest Projesi ile sürecin tabana yayılmasına da hizmet eden merkez, çok önemli bir misyonu üstlenmiş durumda. Bugün 19 Mayıs’ı kutluyoruz. Bu da çok önemli bir gün. Bugün de mobilite olan bir tırla, bilimin teknolojinin çocuklarımıza gençlerimize ayağına kadar gideceği bir hizmetin aslında açılışını yapıyoruz. Bu çok çok kıymetli… Çünkü burada fırsat eşitliğini tabana yayan bir anlam var. Bu BilimFest’te, Antalya’da yerel bazda bu bilimsel ve teknoloji sürecine katkı yapacaktır. Bilimfest’in ilkini geçtiğimiz yıl yaptık. Antalya’da çok müthiş bir sinerji yarattı. Ben emeklilerinden dolayı Başkan Hakan Tütüncü’ye bilimle, teknoloji ile sanatla, kültürle, kütüphaneyle böyle bir dönüşümü Antalya’mıza kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

BİLİM TEKNOLOJİ TIRI’NDA NELER VAR?

Yenilenebilir enerji kaynakları; güneş enerjisi

Manyetik alan; mıknatısların çalışma prensibi ve Dünya’nın manyetik alanı

Maddenin halleri; plazma

Motorlar; elektrik motoru ve içten yanmalı motor

Robotik; endüstriyel robotlar, sosyal yardımcı robotlar

3 boyutlu yazıcılar ve sanal gerçeklik uygulamaları

Yapay zeka; görüntü işleme

İzohips; interaktif harita

Astronot; selfi noktası

Beyin dalgaları; interaktif oyunlar

İHA yer istasyonu; interaktif oyunlar

Hologram teknolojisi; 3 boyutlu görüntüler yer alıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de bir ilk; Kepez’den Bilim Teknoloji Tırı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!