Türkçülük Günü coşkusu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkçülük Günü coşkusu

3 Mayıs Türkçülük Günü, Antalya’da bulunan Türk dünyası temsilcisi derneklerinin ve Türk milliyetçisi kuruluşların ve çok sayıda vatandaşların katılımıyla kutlandı.

Kültür mahallesi Türk Ocağı parkında organize edilen şenliğe, İyi Parti İl Başkanı Vahdet Afşin, Karacan, il başkan yardımcıları Orhan Tat, Süha Aykurt ile İyi Parti Milletvekili adaylarından İlhami Okudan, Ayşen Kurt, ve çok sayıda İyi Partili katılım sağladı.

Zafer Partisi Milletvekili Adaylarından Yaşar Kökçe, Volkan Yurtman ve çok sayıda Zafer Partililerin de katıldığı şenlikte, açılış konuşmasını Türk Ocağı başkanı Abdullah Uysal yaptı. Konuşmasında, yakın tarihimizde 3 Mayıs 1944 yılında Nihal Atsız’ın yargılandığı Türkçülük-Turancılık davası olarak bilinen davada Nihal Atsız ile 23 arkadaşının tutuklanmasına ve gördükleri işkencelere değindi. “3 Mayıs günü, Nihal Atsızın isteği üzerine 1954 yılından beri ‘Türkçülük Günü’ olarak kutlanmaktadır” dedi.

“Unutmak ihanettir derler” diyerek konuşmasını sürdüren Abdullah Uysal, “Bir ülkenin milliyetçileri, mensubu oldukları milletin tükenmemesi ve varlığını şerefle devam ettirmesi için seferber olurlar. Normal zamanlarda bilim,sanat ve kültür alanında ürettikleri eserleriyle millete hizmet ederler. Bunu çoğu zaman ilan etmeden yaparlar. Buna karşılık bir ülkede milliyetçilik duyguları yeterince yükselmediyse içlerinden bazıları bunu hatırlatmak zorunda kalır. Hüseyin Nihal Atsız yakın tarihimizde bu hatırlatmayı kalemiyle yapmış ve ardından zindana atılmış bir Türkçü olarak tarihe geçmiştir. Atatürk, ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ derken sanki ölümünden kısa bir süre sonra, Türküm diyenlerin başına nelerin gelebileceğini, Türküm demenin zaman zaman zorlaşacağını ön görmüştü. İşte 1944 yılındaki olaylar o günün siyasi ve uluslararası şartlarında Türkçülerin aleyhindeki gelişmelerin bir sonucudur” cümlelerini kurdu. “3 Mayıs, Türk Milletinin Türkçüler tarafından uyandırılma günüdür. 1944 Irkçılık ve Turancılık davasının üzerinden 47 yıl geçtikten sonra küresel bir deprem yaşandı, Sovyetler Birliği dağılırken beş bağımsız Türk Devleti doğdu. Türkiye ile Türk Dünyası ilişkileri yeni bir yörüngeye oturdu. 2021 Mart ayı sonunda Toplanan Türk Devletleri Teşkilatında alınan kararlar, Büyük devlet adamı Nursultan Nazarbeyev’in Türk Birliği çağrıları, Mehmetçiğin can Azerbaycan askerleriyle omuz omuza Ermeni istilacılara karşı kazandığı zafer, Ziya Gökalp’in, Nihal Atsız ve arkadaşlarının, Alparslan Türkeş ve Ülkücülerin görüşlerinin, mücadelelerinin doğru ve haklı olduğunun somut belgeleridir. Türk Milliyetçilerinin mücadele tarihine altın harflerle yazılan bu anlamlı günü kutluyor, bu kutlu davaya emeği geçen Hüseyin Nihal Atsız, Başbuğ Alparslan Türkeş başta olmak üzere milletimize, ülkümüze hizmet edip ebedi aleme intikal edenlerimizi rahmetle, hürmetle selamlıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene” cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Türk Ocağı gençliğini temsilen şiir okuyan Ahmet Salkıran, okuduğu şiiri ile seyircilerin ayakta alkışlanmasına sebep oldu. Antalya’nın tanınan Ülkücülerinden Halit Mert’in takdimleriyle sahne alan Azerbaycan sanatçısı Meryem Alıcı, Nogay Türkleri saz ekibi, Kazak, Kerkük, Kırgız sanatçılarının dans gösterileri ilgiyle izlendi.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkçülük Günü coşkusu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!