1. Haberler
  2. Kültür Sanat
  3. Kazakistan Başkonsolosu Türk Ocağındaydı

Kazakistan Başkonsolosu Türk Ocağındaydı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Ocağı Antalya şubesinin hafta sonu sohbet toplantısına Kazakistan Antalya Baş Konsolosu Kuat Kanafeyev konuk oldu.

Kazak Türkü sultan I. Baybars’ın tarihteki mücadelesini konu alan konferansı Türk Ocağı üyeleri yanı sıra birçok katılımcı de takip etti. Kazakistan ve Avrasya devletlerinin Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Akmaral Ryspai ve dernek üyelerinin de hazır bulunduğu konferans, ilgiyle takip edildi.

Açılış konuşmasına “ Bu gün Türk dünyasındaki kardeş cumhuriyet Kazakistanı ve tarihini konuşmak için toplanmış bulunuyoruz” şeklindeki giriş cümlesiyle başlayan Türk Ocağı Antalya şube başkanı Abdullah Uysal, Kazakistan ile ilgili yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın dünyada geniş topraklara sahip 9. ülke olduğunu, yer altı zenginlikleri bakımından önemli olduğunu izah etti. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kazakistanı tanıyan ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirtti. Mısır’da kurulmuş eski bir Türk devleti olan Memlüklülerden bahsederek, “ Bu devletin Yavuz sultan Selim tarafından yıkıldığını, ama kim tarafından kurulduğunu birçoğumuz bilmiyoruz” diyerek, Memlük devletini kuran Kıpçak Kazak Türk’ü Baybars ile ilgili bilgiler vermesi için baş konsolosu kürsüye davet etti.

Son yıllarda, Türk devletleri adına önemli gelişmelerin olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında, bölgesel ve uluslararası arenada Türkiye ve Kazakistan’ın önemli gayretleri ile birçok alanda işbirliği geliştirdiklerini belirtti. Türk Devletler Teşkilatının kurulmasının önemli bir başlangıç olduğuna değinerek “ Türk dili konuşan ülkeler parlementerler asamblesinin oluşması, Türk kültür teşkilatının kurulması, ekonomide, sanatta ve askeri alanlarda atılan işbirliği adımlarında iki kardeş ülke olarak öncülük etmemizden sevinçliyim” dedi. “Bu gün Kıpçak Türkü Sultan Baybars’ın doğumunun 800. Yılı Kazakistan’da kutlanıyor. Bu sebeple sizlere Sultan Baybars’ı anlatmak isterim” dedi ve Baybars’ın genç yaşta esir düştüğünü ve Şamda köle olarak satıldığını, büyük mücadeleri sonucu Mısırda yaptığı çalışmalarla yükseldiğini, Memlük ordusunda komutan olarak Fransızların işgalci ordusunu yendiğini ve daha sonra Moğollara karşı Suriye’de zafer kazandığını anlattı. Daha sonra 1260 ve 1270 yılları arasında Moğollarla birçok defa karşılaşan Baybars’ın zaferler kazandığını söyleyen baş Konsolos Kuat Kanafeyev, 1277 yılında sultan Baybars’ın dizanteriye yakalanarak vefat ettiğini anlattı. Baybars için “ Ortaçağ tarihinin en önemli simalarından biridir” diyerek müslüman olarak dinine bağlı biri olduğunu, çok zeki ve cesur olduğunu, savaşlarda odusunun ön saflarında bizzet savaştığını izah ederek konferansını sonlandırdı.

Baş Konsolos Kanafeyev’e Türk Ocağı başkanı Abdullah Uysal tarafından Türk Ocağı arması işlemeli plaket takdimi yapıldı. Kazak kızların dombra çalarak katılımcıları neşelendirmesi sonrası hatıra fotoğrafları çekilerek toplantı sonlandı.

Haber; Cengiz Savaşeri

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kazakistan Başkonsolosu Türk Ocağındaydı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!