Eğitimciler, Öğrencilere El Uzattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitimciler, Öğrencilere El Uzattı

AKEV kolejinin, eğitime bir gün kala Milli Eğitim İl Müdürlüğünce kapatılmasına duyarsız kalmayan, Perge Anadolu Lisesi ve Düşünür koleji, AKEV koleji öğrencilerini okullarına naklederek duyarlılık gösteriyor.

500 öğrencisiyle ve 90 öğretmeniyle yılların eğitim kurumu AKEV’e uygulanan kapatma kararı karşısında ilgisiz kalmayan Perge Anadolu Lisesi ve Düşünür koleji yöneticileri, AKEV koleji işletmecisi Orkas şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı Oğuz Ortanca ile protokol yaptılar.

Perge Anadolu Lisesi kurucu başkanı Yener Bacaksız, “Antalya’mızın en köklü kurumlarından AKEV kolejinin zor durumuna şahit olunca, öğrencilerin mağdur olmasına gönlümüz razı olmadı ve elimizden gelebilecek her türlü desteği vermek için harekete geçtik” dedi.

AKEV koleji lise öğrencilerinin tamamını alabileceklerini izah eden Yener Bacaksız hoca, “Herhangi bir ücret düşünmeden, sadece elektrik, su gibi masraflar karşılığı gençlerimizi eğitim dönemi sonuna kadar misafir edeceğiz” dedi. Böyle bir durumun geçmişte de yaşandığını söyleyen Yener hoca, “Dershanelerin kapatılması söz konusuydu, o tarihte ben dershaneler birliği başkanıydım, bende dershanemizi bir gecede bir diğer kuruma taşımıştım. Maalesef, eğitimcinin ve öğrencinin halinden biz eğitimciler anlıyoruz” dedi.

Aynı şekilde AKEV kolejine el uzatan Düşünür Koleji Antalya Lara kampüs müdürü Deniz Ersoy, “Öncelikle Antalya’nın prestijli bir okulunun öğrencilerini kendi okulumuzda misafir etmekten onur duyarız”dedi, Ana okulu, İlkokul ve Ortaokul olarak hizmet verdiklerini anlatan Deniz Ersoy, “AKEV kolejinin sıkıntısı hepimizi üzdü, öğrencilerini okulumuzda en iyi şekilde misafir edip eğitimlerinin devam etmesini sağlayacağız” dedi ve en az AKEV kolejindeki rahatlığı, misafir ettikleri öğrencilere de sağlayacaklarını belirtti.

Her iki yetkili de AKEV kolejinde eğitim alan depremzedelerin çocuklarına da aynı şekilde kucak açtıklarını söyledi.

AKEV işletmecisi Oğuz Ortanca, “İl Milli Eğitim Müdürlüğünden 11 KASIM 2021 de okulun depreme karşı güçlendirilmesi gerektiğini içeren bir yazı geldi, Bu konuda görüşmeye gittiğimiz milli eğitim müdürlüğü yetkililerinden, bizden önceki vakıf dönemi olan 2014 yılında okulumuz ile ilgili bir rapor olduğunu öğrendik ama okulumuzun güçlendirilmesini neye göre yapacağımızı bilmek için ve nerelerde güçlendirme yapılması gerektiğini öğrenmek için raporu görmek istedik. Fakat. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, raporu bulamadı. Raporu ibraz edemeyince, hakkınızda CİMER şikayeti var demeye başladılar. Kapatma gerekçeleri, deprem ille ilgili değil, kapatma gerekçesi olarak 5580 sayılı yasanın 7. maddesini ileri sürdüler. Halbuki 7 maddeye göre eğitimin dönem sonunun beklenmesi gerekiyor” dedi.

Yaptıkları arşiv araştırmasında, 13/01/2011 tarihli Alanya Analiz LTD.ŞTİ. nin hazırladığı rapora ulaştıklarını, bu raporda, binaların depreme dayanıklı olduğunun ortaya çıktığını belirtti ve raporu soruşturma için gelen milli eğitim müfettişine ve İl Milli Eğitim Özel Öğretim Şube Müdürlüğüne elden teslim ettiklerini söyledi. Kendilerine, bir zincir okullar işletmecisi bir holding tarafından ve aracılar tarafından okulu satmaları için telkinler yapıldığını, teklifler geldiğini de ileri sürdü.

Bu konuda görüştüğümüz bir öğrenci velisi ise, “Okulu kimler devir almak istiyorsa, yolu bu olmamalı, dönem sonunu neden beklemiyorlar. Bizim öğrencilerimiz mağdur ediliyor. Valilik bu konuya eğilmeli” dedi.

Haber; Cengiz Savaşeri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eğitimciler, Öğrencilere El Uzattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!