1. Haberler
  2. Turizm
  3. AKTOB Geleneksel Yemeği Manavgat’ta yapıldı

AKTOB Geleneksel Yemeği Manavgat’ta yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turizm gündeminde yer alan sıcak başlıklarda bilgilendirmelerin yapıldığı geleneksel AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) buluşmaları haziran ayı toplantısı ilgi topladı.

Turizm sektörü ve ilgili sektör profesyonelleri ve yatırımcıların bir araya geldiği Haziran ayı yemeğinde AKTOB Bşk. Kaan Kavaloğlu turizm gündeminde yer alan konuları kapsayan detaylı bir sunum ve konuşma gerçekleştirdi.

İklim Dostu Turizm Zirvesi

Turuncu Bayrak ve AKTOB işbirliği ile gerçekleşen zirvede, dünya gündeminin de ilk sırasında yer alan iklim değişikliği, sürdürülebilir turizm gibi konular ele alındı. Bu kapsamdaki işbirliklerinin artarak devam edeceğini dile getiren Kavaloğlu, konuşmasında “Dünyada gerçekleşen gıda israfının yüzde 40’ı otel ve restoranlarda gerçekleşiyor. Çeşitli uygulama ve farkındalık çalışmalarıyla gıda israfı yüzde 70 azalırken, karbon salınımı da yüzde 30 azaltılabilir. Birleşmiş Milletler, 2030 yılına kadar gıda kaybını ve israfını yarı yarıya azaltma hedefi koydu. Ancak Boston Consulting Group (BCG) araştırması, mevcut eğilimler devam ederse, bunun yılda 2,1 milyar tona, yani 1,5 trilyon dolar değerinde bir miktara yükseleceğini ortaya koydu. Fosil yakıtlar, karbondioksit ve çeşitli sera gazı emisyonları, iklim değişikliğini toplumumuzda daha baskın bir sorun haline getirdi” dedi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre;

Gıda üretimindeki kayıplara da değinen Kavaloğlu, “Küresel gıda üretiminin tahminen yüzde 17’si israf ediliyor Kaybolan ve israf edilen gıdalar, küresel gıda sistemindeki toplam enerji kullanımının yüzde 38’ini oluşturuyor. Gıda israfına karşı alınan önlemler kapsamında dünyada da işbirlikleri geliştirilmektedir. 10x20x30″ adlı girişim, gıda tedarik zinciri devlerini bir araya getiriyor, Dünyanın en büyük 10 gıda perakendecisi ve 20 öncelikli tedarikçisi bir araya gelerek 2030 yılına kadar gıda israfını ve kaybını %50 oranında azaltmak için Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ile uyumlu çalışmalar başlatıldı. Bölgemizde de bu kapsamda çalışmalar başlatan Turuncu Bayrak girişimi ile bir zirve gerçekleştirdik. Bu tarz işbirliklerimiz artarak devam edecektir” dedi.

Booking.com Toplantısı

Küresel çevrimiçi seyahat endüstrisinin en büyük Pazar payına sahip booking.com yetkilileri ile bir araya gelindiğini belirten başkan Kaan Kavaloğlu, “Gerçekleştirdiğimiz toplantıda; Türkiye ve Antalya’nın bu pazarda daha verimli konumlandırılmasına ilişkin atılacak adımlar görüşüldü. Küresel çevrimiçi pazar büyüklüğü 2022’de yaklaşık 475 milyar ABD dolarını buldu. Bu rakamın 2023’te 521 milyar ABD dolarını aşacağı ve 2030’a kadar bir trilyon ABD dolarının üzerine çıkacağı tahmin ediliyor “ dedi.

TÜROFED Bşk Erkan Yağcı’nın da katılım sağladığı toplantıya ev sahipliği yapan Paloma Perissia Otel Genel Müdürü Tolga Çınar’a plaket verildi.

Haber; Hasan Eryiğit

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AKTOB Geleneksel Yemeği Manavgat’ta yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Akdenizde Spor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!